Vyřeší překotné a nekoncepční doplňování kriticky chybějících kapacit školek a škol problém nedostatečné infrastruktury území čtvrti pro budoucích 50 tisíc obyvatel (což odpovídá např. Mladé Boleslavi nebo Děčínu)?
Smlouva i územní změna U Elektry schválena. Je územní studie Vysočany vůbec k něčemu?
Minulý čtvrtek zastupitelé pražského magistrátu nevyhověli naší žádosti a schválili změnu územního plánu č. 3839 a smlouvu s developerem FINEP v Nové Elektře u Poděbradské. Město se tak vzdalo právních nástrojů umožňujících hájit veřejné zájmy a ovlivnit výstavbu v rámci území obou změn ÚP v těsné blízkosti budoucí školy. O naší snaze schválení předchozích kroků odsouhlasených na půdě Prahy 9 zabránit jsme Vás již informovali na našem blogu.
Developer může po vydání změny požádat o povolení ke stavbě a postavit místo tolik potřebné veřejné vybavenosti, obzvláště chybějícího zázemí 3 budov škol pro více než 2 tisíce dětí a školek pro téměř 300 dětí, které konečně mají postupně vzniknout po více než 20 letech neřízené výstavby v území, OPĚT DALŠÍ STOVKY BYTŮ BEZ ZÁKLADNÍ INFRASTRUKTURY.
Další podobná změna územního plánu se již připravuje v areálu Nová Tesla!
MČ Praha 9 má smlouvu se společností Central Group podepsanou, developer má tedy téměř jisto, že pokud dodá 150 míst ve školkách a příspěvek na školu, má vystaráno. Do tzv. kontribucí se dále již počítají hlavně úpravy Poděbradské a např. odstranění ekologické zátěže nebo tzv. „park“, což je opět zelená plocha odpovídající povinné podmínce vyplývající z územního plánu.
Sportoviště? Komunitní prostory? Volnočasové prostory? Chybějící sociální služby – např. pro seniory, který tu bude postupně přibývat? Zázemí pro starší děti, kterých již přibývá a ještě přibyde – jen ve školním kampusu jich má být přes 2 tisíce…..
Nic, jen komerční (předražené) parterové prostory podél Poděbradské ulice – smog, hluk, prach, auta…. ideální místo pro vybavenost. Přitom z druhé strany projekt navazuje na nejcennější rekreační oblast východní části Prahy – Přírodní park Smetanka s unikátními meandry a Hořejším rybníkem.



Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Změna nakonec prošla i přes naše opakované urgence přímo na půdě Magistrátu velmi těsně 37 hlasy (minimum bylo 33).
Proti tak nezodpovědnému kroku, který významně poškozuje velkou část rozvojové čtvrti, od počátku aktivně a otevřené vystupovali Piráti Praha 9, kteří naši žádost podpořili i při rozhodování na Magistrátu a pro navržené usnesení o přijetí změny i plánovací smlouvy nehlasovali.
Největší dík patří @Eva Tylová za to, že stejně jako v případě záchrany zahrádek u parku Zahrádky před zastavenim opětovně podpořila naši čtvrť a nahlas vyjádřila přesvědčení, že narativ „nejdřív studie, potom změny“ je ten správný, který se osvědčil i v její domovské MČ Praha 12.
Je pro nás zklamáním, že pro smlouvu hlasovalo i hnutí @ANO, které ji na úrovni MČ nepodpořilo, nebo Petr Zeman z @PrahaSobě, který i v diskusi připustil, že lokalita je problémová, což nebylo vyřčeno v rámci magistrátu poprvé. Za Praha Sobě nakonec nepodpořili naši žádost 2 zastupitelé. Při schvalování na úrovni Městské části hlasovali všichni zastupitelé Praha Sobě pro přijetí usnesení, a to i přes naše otevřeně vyjádřené obavy.

Území Nová Elektra (Finep) a Nová Elektra (Central Group) navazuje na již existující obrovské sídliště „Nová Harfa“ blíže k ul. Freyova. Celková výstavba u Poděbradské jen u těchto dvou developerů dosahuje rozsahu okresního města jako je např. Benešov, Beroun nebo Poděbrady.
Město do území neinvestuje, nepočítáme-li cyklostezku hrazenou primárně z evropských fondů nebo revitalizaci části rekreačních záplavových ploch Rokytky, které NAŠTĚSTÍ NEJSOU ZASTAVITELNÉ.
V posledních letech konečně začala městská část budovat první 2 školy a tlačit developery k vybudování školek, ale stalo se tak ve chvíli, kdy největší boom narozených dětí odeznívá a začíná naopak narůstat problém narůstajících počtů starších dětí, které v čtvrti nemají téměř žádné zázemí. Senioři zde nejspíš raději ani bydlet nebudou, zázemí pro ně nestihneme obhájit, než jejich komunita také prudce naroste. Území chybí sportoviště, komunitní zázemí, není tu knihovna, volnočasové DDM nebo ZUŠ, předražené komerční prostory i násobně překračují běžné pražské ceny.
JAKÉ JE ŘEŠENÍ?
Hl. m. Praha by měla převzít zodpovědnost za zajištění základní vybavenosti, které jsou nad rámec zákonných povinností MČ (což jsou školky a školy – i zde ale MČ po 20 let neplní svou roli).
Pokud neexistuje jediný odbor, placený zástupce veřejnosti nebo jiný úřad, který by měl zodpovědnost za zajištění základních funkcí městských čtvrtí, měli bychom z pozice občanů a voličů, kteří platí městské radnice, žádat, aby se to změnilo a aby zodpovědnost město promítlo do kvalitních podkladů územního plánování, které největšímu transformačnímu území Prahy stále chybí.
VČERA BYLO POZDĚ!