Zahrádky u parku Zahrádky mají šanci na budoucnost!
Více o výstavbě na tomto území ZDE.

Zapojte se do přípravy Vize pro zahrádky!    Vyplňte naši ANKETU

Napište nám své nápady a doporučení, uvítáme i odborné poradenství na info@parkzahradky.cz.

Hlavní prioritou je zachování přírodního charakteru území a vzrostlé zeleně včetně ovocných stromů a keřů

Díky minimálním zásahům do území zde vzniká unikátní systém ekologické rovnováhy celé čtvrti s významnou podporou jinde chybějící tzv. přírodní diverzity a neméně významná je klimatická funkce. Teplotní mapy dokazují, že zahrady jsou doslova přírodní klimatizací celé v létě se přehřívající obytné čtvrti bez funkční zeleně. Díky historickému kontextu území, které sloužilo téměř nepřetržitě k pěstování, zde je obrovské množství jedlých druhů rostlin, které mohou  sloužit místním obyvatelům. 

Charakter území zhruba 1,5 hektaru dnešních zahrádek by se přiblížil konceptu přírodních lesoparků, které obvykle mívají větší rozlohu. Inspirací je např. přírodní park Říčanka nebo Vinořský park. Po propojení s unikátním biokoridorem říčky Rokytky a přilehlými lesíky lze alespoň částečně navodit přírodní atmosféru v rámci městské zeleně.

Ovocné stromy by byly postupně obnovovány se zachováním starých místních odrůd. Kromě jabloní, slivoní a třešní zde je i několik plodících ořešáků a vynikající letitá vinná réva. Nechybí maliníky, ostružiníky a další jedlé rostliny. 

1. Školní zahrada budoucnosti

Ptáme se dětí, co by si v zahrádkách přály. Zapojíme především školní děti do vize pro zahrádky tak, aby mohly sloužit i jim, dopoledne místní škole a školce a odpoledne pro všechny děti z okolí, i ty z jiných škol, které se nové školy nedočkaly a musejí dojíždět do vzdálenějších lokalit.

Inspiraci hledáme např. u projektu Učíme se venku nebo portálu a časopisu Školní zahrada. Čerpáme také na webu Otevřená zahrada (Brno) nebo u Ekocentra Prales od Lesy HMP. 

Část zahrádek blíže ke škole (křižovatce Modrého/U Elektry/I. Hlinky) by měla sloužit také dětem ze školy a školky U Elektry. Zeptáme se tedy nejen místních rodičů, ale i dětí a pedagogů, jak by si školní zahradu u parku Zahrádky představovali.

Nová ZŠ a MŠ U Elektry  (modře areál školy včetně druhé etapy výstavby) bude ještě mnoho let obklopena intenzivní výstavbou (viz šedé zóny kolem ulic Modrého a Poděbradské). Děti tak nebudou mít školní zahradu.

2. Učení v přírodě hrou pro všechy věkové kategorie

Pískoviště a vodní prvky pro děti.

Přírodní herní prvky. Lanové prvky a prolézačky.

Opičí překážkové dráhy .

3. Komunitní zahrada se zázemím pro okolní obyvatele rozvojové čtvrti

Zázemí pro setkávání, přístřešek, kuchyňka,  záhonky, dílna

Ohniště, gril, piknik pod stromy v části u středu parku dále od obytných domů. 

4. Venkovní ateliér a workshopy

5. Zázemí pro živočichy

Hmyzí domečky, budky, krmítka, domečky pro ježky, skalky pro ještěrky, tůňky pro vážky, kompost pro čmeláky, dutinky pro včely samotářky, broukoviště, tlející dřevo a starší stromy pro hnízda ptáků a hmyzí kamarády.

Park Zahrádky nemá být parkovištěm pro návštěvy

Praha 9 dlouhodobě snižuje množství  zeleně v lokalitě parku Zahrádky. Zato parkoviště tu jen „kvetou“.  Středem parku vede nová silnice s parkovacími místy. To vše vytváří obrovský provoz aut v okolí parku, vstupu do parku i budoucí školy. 

Doufáme, že se nám podaří přesvědčit zastupitele, aby promenáda spojující ulice Poděbradskou a Kolbenovu byla primárně pěší zónou s maximálním omezením vjezdu aut v slepé rezidenční a parkové oblasti.

V minulém roce bylo rozšířeno parkoviště pro hřiště rugby přímo v rekreační zóně a auta tak projíždí denně přes park a ohrožují pěší. Přitom parkovat se pohodlně dá do 10 minut od hřiště.

Obnovujeme postupně zeleň ustupující výstavbě

Dlouhodobě usilujeme o obnovu vykácené zeleně v souvislosti s výstavbou. V minulém roce jsme díky grantu Nadace partnerství a podpoře radnice znovu osázeli stráně kolem schodů do parku. Letos na jaře dojde konečně k obnovení zeleně jižně od přehřívajícího se betonového hřiště a přislíben je také přístřešek k zastínění. Zeleň paradoxně ustoupila parkovacím místům s nabíjecí stanicí pro elektromobily.

Vize pro zahrádky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *