Nebylo by skvělé mít jednu velkorysou průmyslovou dominantu umístěnou přímo naproti metru Kolbenova?

Spousta z nás chodí kolem téhle krásky každý den bez povšimnutí. Slévárna AGMA z roku 1928 je poslední budovou ČKD, která stále plní svou průmyslovou funkci – slévání barevných kovů. Tušili jste, že je schovaná za vysokou zdí přímo naproti výstupu z metra Kolbenova?

Co stane až jednou doslouží, zatím nevíme.

Nejspíše se nad ní, ale stahují mračna, protože aktuálně se na půdě magistrátu rozhoduje o schválení podnětu na změnu územního plánu ze strany MČ Prahy 9 na zvýšení koeficientu zastavitelnosti v tomto území z G na I, což zvýší hodnotou pozemku pro developery a bude lákat k demolici haly.

Moc bychom si přáli, aby se tak nestalo a mohla se naplnit vize z diplomové práce Ing. arch Alexandera Kurice – vdechnout továrně nový život v podobě společensko-obchodního centra. Rozvojové Vysočany s budoucími více než 40 000 obyvateli by si takovou unikátní a hodnotnou veřejnou budovu rozhodně zasloužily. Proto jsme reagovali na podnět ke změně územního plánu dopisem členům VURM a později také oslovili komisi pro rozvoj území P9.

Zajímá Vás více o příběhu této významné historické haly a její záchraně jako součásti plánované moderní čtvrti naproti metru Kolbenova? V našem článku se dozvíte více (článek je průběžně aktualizován).

Máte rádi Vysočanský industriál?🏭

Zajímá Vás lokální historie? 

Vyrazte s námi na komentovanou procházku po katedrálách novověku. Vezmeme to z gruntu – od dávno zaniklých továren u náměstí OSN po poslední dodnes fungující slévárnu AGMA. Na závěr na jejím příkladu otevřeme i téma, co dělat, aby Vysočany o své haly a génia loci nepřišly.✔️

Akci pořádá komunitní centrum Colben a místní spolek Rokytka žije.

Podrobnosti v události na FB.

Zachráníme unikátní industriální halu AGMA naproti metru Kolbenova?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *