Milí příznivci parku Zahrádky a jeho okolí,

zasíláme Vám další sousedský newsletter spolku Rokytka žije, z.s. plný novinek z naší čtvrti. Tentokrát pro vás máme informaci z jednání zastupitelstva a diskuse o Klíčovských sadech, pozvánku na důležitou debatu u parku, představení metropolitního plánu a zprávu o květnových akcích.

Jednání zastupitelstva 26.4.

Na minulém jednání zastupitelstva byla hlavním bodem programu směna pozemku na rohu Poděbradské/ U Elektry ve vlastnictví Hl.m.Prahy za pozemek společnosti Finep na Střížkově, který developer plánoval zastavět. Přestože chápeme potřebu získat střížkovský pozemek pro veřejné účely, plánovaná transakce představuje pro naši čtvrť ztrátu šance na rozšíření veřejné vybavenosti (směna za zeleň v místě, využití pro budovanou školu nebo výstavbu pod taktovkou magistrátu). Opozice velmi aktivně usilovala o důkladnější projednání, směna však nakonec byla zastupitelstvem odsouhlasena (Piráti a ANO se zdrželi). Více o jednání se můžete dozvědět mj. zde. Oficiální zápis z jednání je k dispozici na webu městské části. Rychlé schválení se bohužel dalo očekávat, pro zásadnější změny pohledu na tento i další problémy naší lokality je potřeba silnější hlas a schopnost systematicky sledovat dění. Pokud nám s tím chcete pomoci přidejte se prosím k našim podporovatelům.

Informace z diskuse ke Klíčovu (a cyklostezkám a přechodům tratě)

Klíčovské sady jsou cennou přírodní lokalitou. Debata s vedoucím stavebního úřadu p. Horejšem k budoucnosti Klíčovských sadů proběhla za účasti vedení městské části 26. dubna. Naše hlavní otázky, kromě zvýšení bezpečnosti, směřovaly ke zlepšení přístupnosti pro obyvatele kolem Kolbenovy ulice, kterým ve větším využívání sadů brání neprostupná železniční trať. Vybudování přímého průchodu od metra Kolbenova u AFI se zdá bohužel momentálně nepravděpodobné. Dojít by ale mělo v horizontu 1 až 2 let alespoň k rozšíření úzkého průchodu pod tratí u autosalonu Kia-Autobond (přes ulici od zástavby Suomi/YIT). Odložena je také stavba pěší lávky přes trať k vysočanským pekárnám, v rámci diskuse jsme navrhli uvažovat alespoň o dočasné stavbě, která by zlepšila prostupnost. Dále se mluvilo o nových cyklonapojeních směrem na sever i západ či o cestě k hloubětínskému hřbitovu. Podrobnější text naleznete zde.

12.5. veřejná diskuse u parku Zahrádky na téma volnočasových aktivit, předškolních zařízení a vybavení lokality – ptejte se!

Další ze série veřejných debat s vedením městské části proběhne na rohu ulic Modrého a Ivana Hlinky od 16 do 18 hodin. Přijďte se zeptat na (ne)dostupnost školek teď i v budoucnu, na program pro děti mladšího i staršího školního věku a vzhledem k místu debaty i na budoucnost zeleně a odstraňování bariér. Máte otázku a nestíháte přijít? Pošlete nám ji a my se zeptáme za Vás. Materiály k debatě by se měly objevit pár dní předem na webu Prahy 9.

Metropolitní plán zveřejněn – přidejte své připomínky (i ty pozitivní)!

Magistrát hl. m. Prahy zveřejnil aktualizovaný návrh Metropolitního plánu, který je možné připomínkovat do konce června prostřednictvím speciálního webu. Z pohledu naší lokality by nový plán přinesl pozitivní momenty oproti stávajícímu zastaralému územnímu plánu z roku 1999 – celou oblast původních zahrádek od počátku navrhuje zakotvit jako zeleň (případně zahrady), nikoli zastavitelnou plochu jako doposud. To koresponduje se snahou místních obyvatel zachovat zbývající zahrádky jako veřejně přístupnou zeleň, což velká část z nich podpořila podpisem nedávné petice, jež je nyní v gesci Magistrátu. Nový Metropolitní plán rovněž omezuje výšku pater v místě dnešní betonárky na 6, zatímco Metrostav Development představil nedávno projekt s pěti 15-patrovými věžáky (více o betonárce zde). Vlastníci pozemků budou patrně tyto návrhy rozporovat, proto je třeba zaslat dostatečné množství pozitivních hodnocení, aby adekvátně hlasitě zazněl opačný názor. Pro podání připomínky je třeba mít ID občana nebo bankovní identitu, návod a širší informací k aktuálnímu stavu záchrany zahrádek jsme zveřejnili zde.

Hledáme koordinátora Zažít město jinak

Líbilo se vám loňské Zažít město jinak v parku Zahrádky? Krátké video z akce najdete zde. Hledáme koordinátora/ku pro další ročník sousedské akce v naší čtvrti. Know-how už máme, ale potřebujeme nové pomocníky. Zájemci/kyně dejte nám prosím vědět do 25. května, abychom stihli udělat registraci. Informace o projektu na webu.

V Zahrádkách bude hrát celé léto vážná hudba a bude i Dětský den

Park Zahrádky se konečně dočká pořádné dávky kultury! MČ Praha 9 přeřazuje z nuly na sto a přináší čtvrteční sérii koncertů vážné hudby Vysočanská nokturna vždy od 18 hod. Na první se můžete těšit už 12.května. 1. června pak naše radnice v parku pořádá Dětský den. Spousta zajímavých aktivit se průběžně koná také v hloubětínské H55, kde naleznete knihovnu, kavárnu a prostornou zahradu.

Open House otevře Pragovku

Ve dnech 21.-22.5. budou v rámci festivalu Open House zpřístupněny k prohlídkám s průvodcem haly 18,19 a E v areálu Pragovka. Informace naleznete na webu festivalu. V Pragovce průběžně probíhá zajímavý program nejen v místní oblíbené kavárně a Permanent Beer Fest je tradičně již v plném provozu. 

Tolik k hlavním novinkám začátku května, v průběhu měsíce se ještě jednou ozveme. Průběžně můžete sledovat naše stránky nebo stejnojmenný Facebook. Děkujeme za přízeň!

Pokud znáte další místní obyvatele, kteří by newsletter chtěli dostávat, mohou se přihlásit zde. V případě, že si naopak nepřejete newsletter dostávat, ozvěte se nám na spolek@rokytkazije.cz.

Newsletter Rokytka žije! květen 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *