Nebylo by skvělé mít jednu velkorysou průmyslovou dominantu umístěnou přímo naproti metru Kolbenova?

Budova umístěná na takto exponovaném místě by dokonale vytvářela tzv. genia loci, a to na dohled od stanice metra s příznačným názvem “Kolbenova”. Zároveň by se skvěle hodila pro všestranné využití a doplnění nebytových reprezentativních funkcí a veřejné vybavenosti, kterou tato lokalita zatím postrádá.

Spousta z nás chodí kolem téhle krásky každý den bez povšimnutí. Slévárna Kolbenka (dnes sídlo firmy AGMA, a.s.) z roku 1928 je poslední budovou ČKD, která stále plní svou průmyslovou funkci – slévání barevných kovů. Tušili jste, že je schovaná za vysokou zdí přímo naproti výstupu z metra Kolbenova?

Co stane až jednou doslouží, zatím nevíme.

Nejspíše se nad ní, ale stahují mračna, protože aktuálně se na půdě magistrátu rozhoduje o schválení podnětu na změnu územního plánu ze strany MČ Prahy 9 na zvýšení koeficientu zastavitelnosti v tomto území z G na I, což zvýší hodnotou pozemku pro developery a bude lákat k demolici haly.

Moc bychom si přáli, aby se tak nestalo a mohla se naplnit vize z diplomové práce Ing. arch Alexandera Kurice – vdechnout továrně nový život v podobě společensko-obchodního centra. Rozvojové Vysočany s budoucími více než 40 000 obyvateli by si takovou unikátní a hodnotnou veřejnou budovu rozhodně zasloužily. Proto jsme reagovali na podnět ke změně územního plánu dopisem členům VURM a později také oslovili komisi pro rozvoj území P9.

Při nedávné participativní procházce s architekty nové rozsáhlé územní studie pro rozvojové Vysočany bylo toto téma velmi diskutované a myšlenka zachování haly a její zakomponování do okolní zástavby získává stále větší podporu i ze strany politků.
Považujeme jakoukoli snahu o zachování byť částečné architektonické hodnoty této haly v rámci okolí metra, odkazujícího se právě na zakladatele ČKD, za projev úcty k naší historii, obzvláště té průmyslové spojené s ulicí Kolbenova.

Jak by mohlo vypadat okolí stanice metra Kolbenova? 

Na obrázku je vidět příklad velmi zdařilé koncepce konverze historické haly slévárny a její konverze na společensko-obchodní centrum, kterou načrtl ve své práci architekt a urbanista Ing. arch. Alexander Kuric.

Současný návrh ze strany MČ Praha 9 vychází z varianty, která s halou nepočítá:

Na obrázku vidíte podklady pro podnět ke změně územního plánu areálu severně od ulice Kolbenova (vedle AFI). V pravém dolním rohu při ul. Kolbenova jsou navrženy 3 výškové budovydvě z nich v místě dnešní haly slévárny.

Místní navrhují, aby byl jeden výškový dům posunut více vpravo a místo druhého z domů byla zachována hala s odpovídající (či zřejmě i větší) kapacitou, ale naprosto unikátním charakterem zapadajícím do kontextu industriální historie lokality, z níž toho už mnoho nezbylo.

Co se aktuálně kolem slévárny na Kolbence děje?

  • Zapojili jsme se do participací a přípravy územní studie Vysočany
  • Záměr jsme představili sousedům z AFI city na sousedských slavnostech 
  • Komunikujeme o záměru s členy VURM a KRU P9
  • Uspořádali jsme komentovanou vycházku po vysočanských halách
  • Představili jsme podnět na zasedání komise pro územní rozvoj a získali kladné stanovisko!
  • Jednali jsme s panem starostou T. Portlíkem a dalšími zastupiteli z koalice i opozice
  • Průběžně oslovujeme další organizace – Klub za starou prahu, IPR, CAMP, Arnika…
  • Kontaktovali jsme majitele pozemků, představili jsme návrh developerovi Crestyl 
  • Podnět na zachování konzultujeme s architekty, urbanisty i historiky průmyslového dědictví
  • Připravili jsme tištěného průvodce po Vysočanských halách pro veřejnost
  • 23.11. a 14.12. připravujme  podzimní komentovanou vycházky po stopách ČKD
  • Pro více zajímavých informací o minulosti i současných souvislostech areálu ČKD doporučujeme novou knihu našeho kamaráda S. Jonáka se spoustou poutavých fotografií „Do Kolbenky – architektura, co dala život umění“
  • Fotky z knihy ze slévárny a dalších Vysočanských hal budou až do 27.11. vystavené na doprovodné výstavě v Kampusu Hybernská, vstup je zdarma
  • Připravili jsme infostánek k záměru v rámci námi pořádané akce v Zažít město jinak v parku Zahrádky
  • Plánujeme další architektonickou vycházku a přednášku o úspěšných konverzích hal
  • V magazínu Earch článek o mizející Kolbence

Mrzí Vás, že naše čtvrť rychle ztrácí svou historickou paměť a genia loci?

1) Zanechte nám na sebe kontakt přes formulář, abychom Vás mohli informovat až budeme vědět více k hale slévárny a situaci ohledně výstavby kolem Metra Kolbenova. 

2) Oslovte radní a další zastupitele a požádejte je o podporu myšlenky záchrany haly.

3) Napište na mail spolku Rokytka žije a dozvíte se, co je v danou chvíli nejvíce aktuální a jak se můžete zapojit.

Zachráníme unikátní industriální halu slévárny naproti metru Kolbenova?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *