Milí příznivci parku Zahrádky a jeho okolí,

zasíláme Vám první newsletter spolku Rokytka žije,z.s. plný novinek z naší čtvrti.

Úvodem o spolku Rokytka žije

Jsme místní obyvatelé z několika lokalit kolem parku Zahrádky. Zajímá nás dění v naší čtvrti a přejeme si, aby i u nás existovala platforma, která podporuje sousedský život, hájí zájmy místních a usiluje o zlepšení kvality života. Jsme nové uskupení, máme však za sebou už několik akcí (Zažít město jinak, Ukliďme Česko, sousedská tematická setkání na Pragovce, lokální venkovní bojovky). Stojíme za iniciativou za záchranu posledních zahrádek u parku Zahrádky a jejich zachování jako veřejné zeleně. Podařilo se nám také např. prosadit uvolnění pěšího průchodu kolem Rokytky v rámci parkoviště pro rugby, jednáme i o zvýšení počtu stojanů na kola včetně stanovišť sdílených kol. Jaké jsou naše priority se dozvíte na našem webu. Pokud se k nám chcete přidat, ozvěte se nám. Čím více lidí, tím více aktivit, komplexnější pohled na věc a silnější hlas v rámci Prahy 9.

Akce Ukliďme Česko proběhla v sobotu 2.4.

Děkujeme všem, kdo se zapojili do úklidu v okolí parku Zahrádky navzdory mrazivému počasí! Z akce jsme dali dohromady krátké video.

Revitalizace a výstavba v místě stávající betonárny v Hloubětíně.

13.4. jsme se zúčastnili dalšího setkání s Metrostavem ohledně projektu v místě betonárny u cyklostezky v blízkosti Suomi (YIT). Výstavba na tomto brownfieldu má naši podporu, výhrady ovšem máme k výškovým budovám (5 budov o 15 patrech), které se mají tyčit nad údolím Rokytky, kde dosavadní výstavba měla přísná omezení v počtu pater (obvykle mezi 5 až 7). Dosavadní zvyklostí je zástavbu směrem k řece snižovat, k hlavním dopravním tahům naopak zvyšovat. V tomto směru se snažíme apelovat na změnu. Podrobněji se tématu věnujeme zde.  

Veřejné jednání zastupitelstva MČ Prahy 9 proběhne v úterý 26.4.

Od 10:15 do 10:45 a od 16:00 do 16:30 můžete jako občané Prahy 9 či majitelé/pronajímatelé místní nemovitosti přednášet zastupitelstvu své interpelace. Nebojte se přijít a říci svůj názor. Rádi Vám poskytneme podporu a návod, jak interpelace fungují. Program jednání najdete zde.

Nás zajímá především bod 4 – směna pozemku na rohu Poděbradské/ U Elektry za pozemek na Střížkově. Stále trvá náš apel na vedení MČ k využití pozemku ve prospěch naší lokality ať už jeho využitím ve veřejném zájmu, nebo jeho směnou za soukromé pozemky určené k zástavbě, které by tak mohly sloužit místním obyvatelům. Interpelovat půjdeme za naše zájmy v tomto ohledu již potřetí. Jsme přesvědčeni, že je třeba zachovat jeden z posledních pozemků v rukou města pro zajištění veřejných zájmů lokality u Rokytky.  

Vysočanská radnice pořádá sérii 13 setkání s občany nad návrhy projektů rozvoje některých lokalit MČ Prahy 9

Jedná se o unikátní příležitost diskuse s vedením městské části, která se po podzimních komunálních volbách nemusí opakovat 😊 Všechny diskuse jsou plánovány od 16 do 18h. Pokud se nemůžete zúčastnit, pošlete nám Vaše dotazy a my se pokusíme zeptat za Vás. Za čtvrť kolem parku Zahrádky vybíráme tato setkání:

  1. Klíčovské sady (26.4.) – lokalita zatím málo objevovaná obyvateli okolí parku Zahrádky, do budoucna však velmi důležitá jako přirozená zelená alternativa k velmi frekventovanému centrálnímu parku. Podporujeme návrh na vytvoření podchodu pod tratí a snažíme se ho prosadit proto, aby obyvatelé naší čtvrti dostali možnost bezpečného průchodu do sadů.
  2. roh ulic Modrého a Ivana Hlinky (12.5.) na téma volnočasových aktivit a předškolních zařízení. Přijďte se zeptat, proč silnice k nové stavbě vede parkem či jak bude vypadat křižovatka sloužící jako vstup do parku a hlavní přístup ke škole, co bude s přilehlými zahrádkami, co nabídne veřejný prostor dětem, které už vyrostly z pískoviště, nebo jak pokryjí kapacity místních školek rostoucí zájem přibývajících rodin s malými dětmi.
  3. Rozšíření nové školy U Elektry o areál PostServisu, Poděbradská 312/39 (24.5.). Setkání je možné využít pro dotazy nejen k budoucí, ale i aktuálně stavěné škole. Kolik bude mít tříd, jaká bude spádovost, bude školní hřiště dostupné i pro veřejnost a další otázky zajímají pravděpodobně nejen nás. Škola je základním stavebním elementem každé lokality a její absence nás zatím hodně pálila.

Zapojte se!

Sdílíte náš pocit, že by v naší čtvrti měl existovat lokální spolek, který přináší čtvrti oživení, informuje obyvatele o dění a slouží jako kanál mezi radnicí a občany? Dejte nám sílu svého hlasu. Přidejte se k oficiálním podporovatelům spolku Rokytka žije, z.s. (přihláška zde). Chcete nám aktivně pomoci – zorganizovat akci, monitorovat dění v okolí, shromažďovat názory, uvést v život svůj nápad na vylepšení čtvrti? Chcete např. Znovu “zažít Zahrádky jinak”? Zapojte se! Nechejte nám na sebe kontakt mailem nebo přes Facebook, ozveme se Vám obratem, potřebujeme Vás!

Děkujeme za pozornost, další novinky Vám zašleme v květnu. Průběžně můžete sledovat naše stránky www.rokytkazije.cz nebo stejnojmenný Facebook.

Pokud znáte další místní obyvatele, kteří by newsletter chtěli dostávat, mohou se přihlásit zde. V případě, že si naopak nepřejete newsletter dostávat, ozvěte se nám na spolek@rokytkazije.cz.

 

Newsletter Rokytka žije! duben 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *