Milí příznivci parku Zahrádky a jeho okolí,

 

zasíláme Vám pravidelný newsletter spolku Rokytka žije plný novinek z naší čtvrti, tentokrát rozšířený i o důležité informace z Hloubětína. Sezóna je v plném proudu a dění je turbulentní, proto prosím omluvte delší rozsah 😊.

Hledáme urgentně organizátory Zažít město jinak

Líbilo se vám loňské Zažít město jinak v parku Zahrádky nebo je vám myšlenka sousedských akcí sympatická? Naše skromné síly nejsou schopny organizaci této akce plně pokrýt, proto urgentně hledáme pomocníky, abychom věděli, zda se přihlásit i letos. Pokud jste ochotni nám pomoct, dejte nám prosím vědět do 27.května, abychom stihli udělat registraci. Informace o projektu zde.

Další setkání s vedením Prahy 9 – 24.5. nejen na téma školství v Postservisu (Poděbradská)

V úterý 24.5. nás čeká další debata s vedením Prahy 9 – tentokrát ke školství a využití veřejného prostoru v okolí vznikající školy a školky U Elektry, kde se radnici podařilo získat navíc budovu Postservisu v bezprostředním sousedství. Podél Poděbradské ulice probíhá intenzivní výstavba a nás zajímá, zda a jaká veřejná prostranství přinese. Hojná účast ze strany vedení MČ dává možnost dozvědět se cenné informace týkající se rozvoje naší čtvrti. Debata probíhá v nepříliš praktické době – 16 až 18 hod. Pokud se nestihnete zastavit, pošlete nám otázky, zeptáme se opět za vás.

A co mimo jiné zaznělo v minulé debatě? MČ si uvědomuje nedostatečnou vybavenost lokality pro starší děti a intenzivně hledá místo pro stavbu víceúčelového hřiště v okolí parku Zahrádky. Projekt Finep naproti Tesle (který snad bude možné detailněji probrat také na diskusi 24.5.) by měl počítat jak s hřištěm, tak novými pěšími průchody směrem k Rokytce (jeden do ulice Modrého, jeden k Rokytce v místě tunelu pod cyklostezkou). Mohly by tak zmizet některé příčné bariéry v naší lokalitě. Další pěší/cyklo provázanost v místě ale i na druhém břehu (např. osvětlený průchod po trase bývalé vlečky mezi Mobelixem a Suomi) do velké míry závisí na plánech developera BCD využít, prodat či převést některé pozemky. K další výstavbě zaznělo – MČ Praha 9 zatím blokuje výstavbu 12patrových budov na pozemku mezi Sousedíkovou a Jana Přibíka; jedna z prvních staveb v projektu Finep by měla být městská školka pod budovou Sony; o změně podoby záměru na pozemku zahrádkářské kolonie u ulice Modrého v kontextu ochrany úrodné půdy a zahrad a podstatnějšího přínosu pro stávající obyvatele momentálně jedná JRD s náměstkem primátora Hlaváčkem. Některé další poznámky z jednání jsme sepsali také zde. Po úterní debatě plánujeme samostatný přehled všech témat a podnětů místních i informací ze strany radnice.

Metropolitní plán

Od metropolitního plánu si slibujeme, že by mohl ochránit stále se zmenšující a ohroženou zeleň podél Rokytky. Původní a stále platný územní plán Prahy z roku 1999 bohužel větší část bývalých zahrádkářských kolonií dovoluje zastavět a množství zeleně ani veřejná vybavenost dnes nereflektuje průběžně navyšovanou intenzitu výstavby čtvrti až pro 40 tisíc obyvatel. Prezentaci Metropolitního plánu za přítomnosti pracovníků IPR můžete shlédnout v Galerii Harfa v těchto termínech: čt 26.5. 15 – 20h, pá 27.5. 14 – 20h a so 11 – 16h. Připomínáme, že pokud chcete podpořit zachování zeleně v meandru Rokytky, a to včetně stávajících zahrádek, podejte pozitivní připomínky k těmto pozemkům.

Kbelská v tunelu do roku 2030?

Hloubětínu snad svitla naděje, že zmizí dlouholetá povrchová bariéra, zdroj znečištění a hluku. Plány na zahloubení Kbelské ulice mezi křižovatkami s Kolbenovou a Kbelskou získávají na větších detailech a jak současné vedení Prahy, tak architekti ubezpečují, že šance na realizaci je velká. V současné době probíhá zakázka na projekční práce, která by měla být hotová do září tohoto roku. Cena finální stavby by se měla pohybovat okolo 6 miliard Kč a dokončena by mohla být do roku 2030. Zájem na stavbě mají jak zastánci automobilové dopravy, tak ti, kteří fandí zklidňování města. Tunel by měl přinést nejen zklidnění dopravy na povrchu a tolik potřebné zvýšení počtu přechodů Kbelské, ale zároveň zkapacitnění propustnosti stávajících křižovatek s Kbelskou a Kolbenovou. Záznam z květnového veřejného projednávání si můžete pustit na Facebooku Prahy 14. Držme si palce ať záměr nesmetou po volbách ekonomické nebo politické důvody.

Petice za záchranu hloubětínské polikliniky

V březnu 2022 zastupitelstvo Prahy 14 rozhodlo o směně pozemků pod hloubětínskou poliklinikou v Klánovické ulici. Došlo k tomu bez projednání v patřičných komisích zastupitelstva a po nedostatečných zárukách směrem k zachování zdravotní péče v místě (např. pediatr nebo ORL). Elektronická petice a následné bouřlivé veřejné projednání záměru ukázal, že jde o téma, které lidi z Hloubětína (ale i od nás) dost pálí, jelikož i stávající zdravotní služby stěží pojímají poptávku ze strany obyvatel Prahy 14 i Prahy 9. V současnosti může směně zabránit už jen pražský magistrát. Pokud chcete věc aktivně podpořit, podepište papírovou petici – v trafice v podchodu metra Hloubětín, v prodejně masa na rohu Poděbradské a Chvalské nebo ve Skate shopu v Klánovické. Věc se má projednávat už 16.6. proto s podpisy rozhodně neváhejte. Pokud máte tip na další podpisové místo, dejte nám vědět.

Akce v parku Zahrádky – nokturna a Den dětí

Letos si konečně park Zahrádky zažije hojnost kultury – pravidelné krátké pasáže vážné hudby Vysočanská nokturna probíhají každý čtvrtek v 18h v parku Zahrádky v amfiteátru z bílých kostek mezi dětským hřištěm a zahradnictvím. Seznam vystupujících naleznete zde.

Hlavní akcí předprázdninové sezóny v parku bude 1. června Den dětí. Můžete se těšit na pohádkovou stezku, divadlo, nafukovací atrakce, BMX, poníky a mnoho dalšího. Program pro veřejnost potrvá od 13:30 do 18:30, vstup je volný. Svou činnost vám představí také nově vznikající komunitní, vzdělávací a volnočasové centrum. Colben centrum nabídne již od září v těsné blízkosti metra Kolbenova coworkingový prostor s hlídáním dětí, klub pro školní děti i kurzy pro veřejnost.

Chcete zahradničit v zahrádkách?

Situace zahrádkářské kolonie u parku Zahrádky mezi ulicemi Modrého a Nepelova zůstává stále nejistá. Prostor, který by mohl sloužit jako veřejná komunitní zahrada se zachováním přírodního rázu biocentra, je zčásti perfektně opečováván dlouholetými nájemci, zčásti pustne z důvodu nedostatečných sil na její rozvoj. Chcete místním zahradníkům pomoci s úpravou pozemků výměnou za vlastní záhon? Dejte nám vědět a my vás propojíme. Na cukety a rajčata ještě není pozdě. (pozn. upozorňujeme, že nejde o pronájem části zahrádkářské kolonie, nové smlouvy se z důvodu plánované výstavby neuzavírají, jde o propojení lidí, kteří mají na letošní rok v pronájmu dostatečně velký pozemek na sdílení s nadšenými zahradníky z řad sousedů).

Tolik k hlavním novinkám druhé poloviny května. Průběžně můžete sledovat naše stránky www.rokytkazije.cz nebo stejnojmenný Facebook. Děkujeme za přízeň!

Pokud znáte další místní obyvatele, kteří by newsletter chtěli dostávat, mohou se přihlásit zde. V případě, že si naopak nepřejete newsletter dostávat, ozvěte se nám na spolek@rokytkazije.cz. Pokud se chcete přidat k našemu spolku a aktivně se zapojit do dění v naší čtvrti, ozvěte se nám.

Newsletter Rokytka žije! květen 2022 vol. 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *