Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Podviní 2022

1. 9. 2022 @ 16:30 - 17:00

Zdarma

23. ročník Open Air Festivalu PODVINÍ 2022 bude tím prvním, co nás po prázdninách čeká, a to věru nezní jako špatný začátek! Tento tradiční svátek alternativní a nezávislé hudební scény, festival Prahy 9 a Nakladatelství RAT, je ostatně jediným z místních festivalů, který nepřestal žít a dýchat ani v těžkých covidových časech. A asi je dobré si uvědomit, že byl jedním z mála světlých okamžiků, které nám ty smutné časy pomohly přežít.

První kapelou, která se letos objeví na scéně vysočanského přírodního parku, je uskupení DAFNE. Šanson, blues, ospalá, zakouřená nálada kdesi v zapadlém baru, kterou vzápětí jako nůž prořízne ostrá bigbeatová kytara, to vše se skrývá pod názvem Dafne. Dvě kytary, basa, bicí, něco tónů kovového dechu, foukací harmonika a veselé i smutné písně o životě, a nejen o něm. Kapela funguje už několik let a kdo ji ještě nezná a ani o ní neslyšel, bude asi dost překvapený, kdo všechno se v tomto půvabném kvartetu sešel. Buďte ve správný čas na správném místě, protože to prostě bude stát za to!

Jako druhý bonbónek odpoledne a večera se na pódiu zjeví kultovní pražská formace HOKR. Tito mládenci se, jak už to bývá, bez zasloužené pozornosti pohybují na české nezávislé scéně rovných 43 let a jsou hudebně, mimo to, že vskutku hodně originální, také značně nezařaditelní. Zručně balancují na hraně artrocku, hudby podzemí, názvuků jazzu a dalších nekomerčních směrů. Je vlastně daleko podstatnější, že to, co hrají je skvělé, než to, jak bychom tomu vlastně měli říkat. Kapela má za ta dlouhá léta na svědomí jedno prastaré LP a čtyři věru podařená alba na CD – „Hokrova vila“, „Poco Loco – Sulcu porce“, „Zahřáté brzdy optimismu“ a z roku 2017 zatím poslední „Klid v bezčasí“. Není potřeba zbytečně chválit, neboť nelze více, než opravdu vřele doporučit!

A další soubor tohoto podzimního hudebního hodokvasu už vůbec není třeba představovat, neboť KRÁSNÉ NOVÉ STROJE Stanislava Diviše rytmicky znepokojují už x-tou generaci mladých a ještě mladších, staré rockové pamětníky a veterány pochopitelně nevyjímaje. Legenda osmdesátých let totiž stále neztratila téměř nic ze své divoké energie. Křehké dadaistické texty, pohupující se na vlnách dechů, kytarových sól a bublavých melodií kláves. Zajímavostí této kapely je, že bezpečně rozpohybuje všechno živé i neživé a nakonec v jejich rytmech tančí i ti, jejichž nohy jsou z kovu, plastu či dřeva. A ptát se, může-li hořící sojka zapálit les, je zcela zbytečné, neboť sestra umřela a jak mnozí dobře vědí, měla ráda vorvaně. Je čas zatančit si v rytmickém rachotu strojů, aby i plastická srdce pookřála!

Jako předposlední jezdci apokalypsy a melodie se na scéně objeví BBP – podzemní orchestr. Ani tuto kapelu není třeba dlouze představovat. „A tak tedy, připijme na krásu našich žen a rychlost našich kytar!“, tak by se snad dal uvést tento podivný orchestr, který patří k podzemí Prahy 9 stejně, jako ono patří k němu. Hudební pokračovatelé plastického vidění světa zahrají písně staré, i starší, než starý, gotický… To aby bylo chvíli i veselo na tomhle smutném světě. Nelze nevidět a nevnímat to, co se kolem nás děje a místo řízených střel a raket je někdy lepší poslat řízenou píseň středního doletu. Snad dosáhne svého cíle a doletí až k uším kremelského vládce, čerta i cara v jedné osobě. Ale mimo to jistě zazní i veselejší evergreeny a dámy i pánové z podzemního orchestru vás něžně zasypou hlínou a květy svých křehkých melodií, neboť je čas si zatančit poslední valčík.

A zlatým hřebem tohoto večera bude vystoupení asi nejkultovnější garážové kapely v Čechách, a to sice KILL THE DANDIES! Tento čerstvý držitel českého lva za nejlepší hudbu ke skvělému filmu Okupace (režie: Michal Nohejl, 2021), jehož děj je bohužel i v dnešních dnech kupodivu stále více než aktuální, vám na třičtvrtě hodiny zastaví srdce a roztančí naleštěné střevíce. Ostroněžné hity kapely vás bleskem přenesou do podzemního klubu kdesi v NY, Berlíně, Londýně či kdekoli jinde, kde neplatí čas, a kde oči jsou tou jedinou branou do barevného světa zvuků a ticha, kde se můžete dotknout i hořícího snu. Čeká nás psychedelický koktejl postpunku a soulu, který nezabíjí, ale nabíjí! Kapela nepochybně namíchá tento pekelný koktejl ze starších i nových písní a roztančí i mrtvé hvězdy na nebi. Co víc si přát? Tak snad už jen přízeň nebes a aby i Svatý Petr tančil s námi!

https://www.facebook.com/podvini/

Podviní 2022

Podrobnosti

Datum:
1. 9. 2022
Čas:
16:30 - 17:00
Cena:
Zdarma
Webová stránka:
www.podvini.cz

Pořadatel

MČ Praha 9

Místo konání

Park Podviní
50.1111678N, 14.4923958E
Praha 9, Česká republika
+ Google Mapa