Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Komentovaná procházka – 10 let revitalizace Rokytky a její ochrana před zásahy výstavby

6 června @ 17:30 - 19:00

Ochraňme unikátní ráz krajiny Rokytky po 10 letech revitalizace pro další generace!
Pojďte se s námi ohlédnout za 10 lety intenzivní revitalizace a meandrizace malebné říčky Rokytky v území přírodního parku Smetanka. Podíváme se ale také do budoucnosti.
Na procházce podél říčky až k meandrům nás doprovodí p. Ing. Jiří Karnecki z Odboru ochrany prostředí se zaměřením na vodní plochy a potoky, který je garantem projektu “Potoky pro život”. Seznámí nás nejen s méně známými okolnostmi dosavadního procesu napravení dopadů regulace toku Rokytky a realizace jednotlivých etap revitalizace, ale také s dalšími plány do budoucna.
Pozvání přijal také pan senátor David Smoljak. Na potvrzení účasti od p. architekta Sedláka, autora územní studie Vysočany, která je nyní v procesu realizace, zatím čekáme. Pozváni budou také zastupitelé a zástupci úřadů nejen Prahy 9, ale i okolních městských částí.
Rekreační plochy podél říčky Rokytky jsou jedním ze skvostů východní části Prahy, přesto je údolí biokoridoru malebné říčky s probíhající intenzivní výstavbou postupně vytěžováno zájmy developerů. Rozvojové území Vysočan a Hloubětína má přes 200 hektarů a plánovaný počet až 50 tis. obyvatel, pro které je právě údolí Rokytky hlavním místem k rekreaci.
Správa železnic se rozhodla památkově chráněný viadukt v srdci parku a jeho bezprostřední okolí, tedy i břehy Hořejšího rybníka, využít k výstavbě přemostění s masivní konstrukcí a betonovými pilíři, necitlivě tím zdevastovat přírodní území včetně přilehlé piknikové louky i místních cyklostezek a navíc vymýtit 20 hektarů přilehlých lesů a zeleně.
Rádi bychom zachovali unikátní podobu a příběh tohoto úchvatného místa Prahy, dokud je ještě ve své plné kráse a vyzýváme tak širokou veřejnost, pamětníky, urbanisty, architekty, krajináře, fotografy, dokumentaristy, novináře i nadšence, aby se do této iniciativy zapojili a pomohli tak unikátní ráz a krásu krajiny zmapovat a zdokumentovat, než bude nadobro nevratně změněno.
V následujících měsících plánujeme další zajímavé akce -komentované procházky, kvízové trasy pro děti nebo třeba orientační běh pro celou rodinu.
V případě, že se chcete do této iniciativy zapojit aktivně nebo ji jakkoli podpořit, napište na mail info@parkzahradky.cz.
AKTUÁLNÍ INFORMACE NA WWW.PARKZAHRADKY.CZ.
Komentovaná procházka – 10 let revitalizace Rokytky a její ochrana před zásahy výstavby

Podrobnosti

Datum:
6 června
Čas:
17:30 - 19:00
Webová stránka:
https://www.facebook.com/events/1586278628769235

Pořadatelé

Spolek Rokytka žije, z.s.
Spolek Hrdlořezská zvonička

Místo konání

Sraz tram Starý Hloubětín a konec viadukt u Hořejšího rybníka